top of page

  КАКВО   Е   КАРАТЕ?   -   КРАТКА   ИСТОРИЯ


Боят с невъоръжени ръце е стар колкото човека. Невъобразимо голям брой систематизирани форми за бой с голи ръце са били развити по целия свят, като всяка е отразявала по малко от националната култура. Това, което днес наричаме карате, е само една от тях. Общоприето е, че карате произлиза от Китай и идва в Япония през ост­ровите Рюкю.
В началото на 17 век островната група Окинава е била нападната и по­корена от японците. Те окупирали Окинава за повече от 250 години и забранили притежанието на оръжие, за да предот­вратят понататъшната съпротива, така че жителите на Окинава били принудени да развият невъоръжения бой, за да могат да се защитават от грабещите банди и от японците.
Карате достига високо ниво на развитие през този период, но е трябвало да се практикува тайно, чак до началото на 20 век.
Личността, която направила най-голямо впечатление на японците и се нарекла баща на съвременното карате, е Гичин Фунакоши. Окинавец, физически малък човек, който демонстрирал своето изкуство в Киото през 1915 г. Японските Будо специалисти били много поразени от способностите на Фунакоши и той бил убеден да остане завинаги в Япония (до смъртта си на 88 годин през 1957г).

Тринадесет годишен, Фунакоши започва да изу­чава карате под ръководството на Итосу. Предполага се, че е изучавал повечето от основните стилове: Махате, Годжу Рю, Шито Рю и Уечи Рю. Между 1924 г. и 1931 г. Фунакоши взел под свое шефство няколко университетски и среднош­колски клуба, които заедно с неговото главно доджо в Мейджуро (Токио) станали основата на школата Шотокан.
Фунакоши твърдо поставял ударение на философската страна на своето изкуство. Главната част в неговото обуче­ние съставяли Ката, комбинирани с упражнения и етикет. Свободният бой е съставлявал малка част в неговото обуче­ние - разбира се, докато били овладяни катите - и в резул­тат на това много ученици напуснали стила. Един от най-прочутите от тях бил Масутацу Ояма - създателят на Киокушинкай. Също по време на 30-те години други окинавски стилове открили школи в Япония, особено Годжу Рю под ръководството на Ч. Миаги, Кемпо с Мунейоми Савайама и Шито Рю с Кенвас Манбуни. Поради това школата на Фунакоши започва да изучава и да придава по-голямо значение на Джу -Кумите (свободен бой).

Главният принос на Фунакоши в развитието на съвременното карате бил систематизирането на карате техниките и Ката, насаждането сред учениците на етика и дисциплина, характерни за бойните изкуства. Наставленията, които той дава са: 

"Карате започва и завършва с учтивост".

bottom of page