top of page

Титли:

  1. До I-ви дан - Отогай (редови);

  2. I-ви и II-ри дан - Сенпай (старши);

  3. III-ти и IV-ти - Сенсей (учител);

  4. V-ти, VI-ти и VII-ми дан - Шихан (майстор);

  5. Х-ти дан - Сосай (президент, основател на стил);

  6. Канчо - Директор.

       Мястото за тренировка се нарича "доджо".
Обикновено по време на тренировка се използва японска терминология, която е позната в целия свят и поради това е разбираема за всички занимаващи се с карате. Дисциплината във всяко доджо е винаги много строга и учениците трябва да се обръщат към инструктора с неговата титла - това помага да се поддържа необходимото взаимодействие между учителя и учениците.

 

При влизане или излизане от тренировъчната зала, чо­век трябва винаги да се покланя и да казва "Ус". Поклонът е знак за уважение към доджо, което в Япония се смята за свещено.
Поклон с "Ус" е необходимо да се изпълни и при среща с учителя, без значение дали е в или извън доджо.
Урокът започва винаги със строяване на учениците по степени, с лице към инструктора. Ако някой закъснее, трябва да кажете „Ус” и да помоли за разрешение от инструкторът да се присъединете към трениращите.
В началото на тренировката инструкторът  очаква команда от старшите степени - "Мокусо" (затвори очи). Това се прави, за да се отпусне тялото и да се разтовари съзнанието. След около 2 минути старшият командва "Мокусо яме" (отвори очи), "Сосай ни рей" (поклон на основателя на стил), учениците отговарят с поклон и „Ус”, следва "Сенсей ни рей" (поклон на учителя), учениците отговарят с поклон и „Ус”, "Семпай ни рей" (поклон на старшите), последвано отново с поклон и „Ус”, и накрая командата е "Отагай ни рей" (пок­лон един към друг), последван също с поклон и „Ус”.
В края на урока се изпълнява подобна процедура, но този път командите са: старшият командва: "Сенсей ни домо аригато годзаймашита" (учителю, благодарим ти много), "Семпай ни домо аригато годзаймашита", адресирано до старшите. И при двата поздрава учениците отговарят с пок­лон и „Ус”. Накрая на тренировката инструкторът казва: "Кейко Овари" (край на тренировката), отговорът е с поклон и „Ус”.
По време на тренировка в доджо за инструктора е важ­но да създаде добър групов дух. Това може да се постигне чрез неговото преподаване и напрегнатата тренировка. Духът от своя страна донася чувството за взаимно уважение и групова лоялност. Ето защо групата, а не само отделен ученик, е засегната, когато се налага наказание за недобросъвест­но трениране. Учениците са окуражавани да водят чист и здравословен живот, който се постига посредством самодисциплината. Силното чувство за честна игра е също от реша­ващо значение и се постига чрез стриктна етика.

В доджо не се яде, пие, или дъвче дъвка. Предвижването винаги трябва да е бързо. Строя не се напуска без разрешение от инструктора. След като инструктора обясни нещо трениращите трябва да отговорят с „Ус”. В доджо се стои във Фудо дачи в очакване на следващата команда. Всички команди от инструктора трябва да се изпълняват без съмнение, запитване и недоволство. Всички трениращи трябва да имат чист и спретнат вид. Не бива да се носят бижута, часовници и грим по време на тренировка. Обучението по карате е сериозно нещо и трябва да бъде възприемано като такова.

                                              ДОДЖО  ЕТИКЕТ  И  ПРОЦЕДУРИ
 

Цветните колани са добър стимул за учениците и добро средство за оценка. Системата на киокушин започва от белия и стига до черния колан.

bottom of page